סטיות תקן והסתברויות במקום נגזרות ואינטגרלים

סטיות תקן והסתברויות במקום נגזרות ואינטגרלים

השאלה הבאה מיועדת למי שעשה שלוש יחידות במתמטיקה: "מה זה נגזרת ובשביל מה זה טוב?"  אם התגובה היא גיחוך ציני שמשמעותו "על מה בזבזנו את זמננו היקר  בבית ספר?" יש לכם משהו משותף עם הדובר הבא. ארתור בנג'מין  הוא פרופסור למתמטיקה שגם עוסק בקוסמות מתמטית (Mathemagic), ויש לו רעיון מהפכני. פרופ. בנג'מין מציע רפורמה בלימודי המתמטיקה בתיכון: במקום ללמד חשבון דיפרנציאלי ואינטגראלי, הוא אומר, תלמדו הסתברות וסטטיסטיקה! למה? זה הרבה יותר מעניין והרבה יותר רלוונטי למאה העשרים ואחת, במיוחד למי שלא ימשיך ללמוד מתממטיקה באוניברסיטה.

הקליקו כאן להרצאה מתוך TED עם תרגום לעברית (3 דקות).


אגב, גיליתי היום לשמחתי הרבה שהולכים וצומחים תרגומים בעברית ל-TED – תודה מקרב לב למתרגמים!  הקליקו כאן לעוד הרצאות מרתקות במגוון של נושאים עם תרגום עברי.

עוד לינקים:
הבלוג המעניין והמושקע של טל גלילי, "המדריך לטרמפיסט בסטטיסטיקה" גם כן מארח הרצאה זו. כאן כתבתי לאחרונה את  "הסטטיסטיקה נותנת לאיראן בראש",  ויוסי לוי (שהוא סטיטסטיקאי ומתמטיקאי) כתב יפה על "המכונית והעזים" – בעיה הסתברותית משעשעת ומחכימה.

תגיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתיבת

 • 2 מחשבות על “סטיות תקן והסתברויות במקום נגזרות ואינטגרלים

  • צריך גם ללמד אנשים את כל נושא ההטיות הסטטיסטיות מבחינה פסיכולוגית. מחקרים של טברסקי וכנהמן וגם ספרים כמו של דן אריאלי. מעבר לכך, צריך ללמוד גם כלכלה, תקשורת, אבולוציה, סוציולוגיה כדי להבין יותר את הכוחות שמשפיעים עלינו להבין דברים כפי שהם. מספרים, גם בסטטיסטיקה והסתברות, אף פעם לא עומדים בחלל ריק ללא משמעות. בהקשר הזה, בעיית מונטי הול שהזכרת היא קלאסית. היא מאוד קלה לפתרון ברגע שמבינים אותה, ועדיין יש לאנשים קושי פסיכולוגי עצום להבין אותה. כתבתי על בבלוג שלי פה:

   http://www.notes.co.il/greengross/53364.asp

  • את זה כבר הרבה זמן ולי לא נתנו להרצות שם. אנטישמיות! 😉

   ברצינות – יש חשיבות גדולה ללימודי סטטיסטיקה והסתברות. אגב, יש קשר עמוק מאוד בין הסתברות לנגזרות ואינטגרציה אבל באמת שחבל לבלבל לרוב האוכלוסיה את המוח עם זה. רוב האנשים יפיקו הרבה יותר מלדעת מעט סטטיסטיקה מאשר לדעת לגזור פונקציות!