על ציפה צפיפות וציפורים

מסתבר, שתעופה אינה המכנה המשותף של כלל העופות, כפי ששמם מרמז. למשל, פינגויין,יען ותרנגול הינם עופות מובהקים שאינם מעופפים. מהו, אם כן, אותו מכנה משותף לנשר, נחליאלי, פיגווין וברווז? התשובה היא נוצות. אותו איבר מופלא – קל, חזק, גמיש, מבודד מחום וקור – הוא המבדיל בין העופות לשאר יצורי תבל. מכאן, שהיה מדויק יותר להגיד בעברית 'נוץ' במקום 'עוף'.

על מנת שציפור תוכל להתעופף, גופה צריך להיות שונה מהותית מגוף של יונק. כל פרט בגופה של הציפור בנוי כך שמשקלו יהיה נמוך ככל האפשר: העצמות חלולות (אך מחוזקות מבפנים), היעדר לסת כבדה של יונק (ולכן אין לציפור שיניים) וכמובן, הנוצות. מסביר זאת  יפה חוקר הטבע  דיוויד אנטנברו:


צפיפות של ציפוריםThe best home videos are here

נתמקד כעת בבעלי כנף הניזונים מדגים. ציפורים אלו, למעשה נמתחות בין שתי דרישות קוטביות: מצד אחד צפיפותן הממוצעת חייבת להיות נמוכה על מנת שתוכלנה לעופף (בסביבות 0.7 גרם/סמ"ק), ומאידך, על מנת לצלול, אותה צפיפות צריכה להיות  גדולה מ-1 גרם/סמ"ק, שהיא הצפיפות של מים. פתרון אפשרי אחד, הוא להבקיע את המים במהירות גבוהה כפי שעושים השלדג והפרפור העקוד הצוללים אל המים אך לא צוללים בתוך המים. מובן כי, היכולת לאתר דג-מטרה מגובה כמה מטרים דורשת תנאי ראות טובים אותם ניתן למצוא רק במקורות מים שקטים.


שלדג  שולה דג

אך מה תעשה ציפור שצריכה לשהות פרק זמן ארוך יותר בתוך נחל שוצף? למשל, הציפור 'אמודאי' (dipper) השוכנת באזורים קרים, זקוקה לאוויר בין נוצותיה המשמש כחייץ מבודד המונע מגופה לאבד חום לסביבה (אגב, שמיכות הפוך מבודדות לא בזכות הנוצות שבהן אלא בזכות האוויר הכלוא בין הנוצות). למרבה הצער, אוויר זה מקשה עליה לצלול, ולכן עליה להיאחז בכל כוחה בקרקעית בעזרת רגליה, מה שמגביל את משך הצלילה ומקטין את סיכוייה לצוד.


אמודאי – ציפה ושקיעהThe best home videos are here

באזורים חמים יותר, אין צורך בשכבת אוויר מבודדת, ולכן עוף המתמחה בציד דגים יכול להספיג את נוצותיו במים ובכך להעלות את צפיפותו הממוצעת. בדומה לצוללת המחליפה אוויר במים על מנת לשקוע, יכולה ציפור בשם נחשון (Darter) לשהות זמן ממושך מתחת למים ובכך להוות איום קטלני על דגים שאננים.


נחשון – ציפה ושקיעהThe best home videos are here

קרדיט: כל הסרטונים מתוך  Animal Planet של BBC.

עוד בנושא:
על ציפה וחוק ארכימדס
נדידת הציפורים
איך פועלת צוללת (אנימציית פלאש)

6 thoughts on “על ציפה צפיפות וציפורים”

  1. אורן, ממש מאלף, מעכשיו כל בוקר כשנחתור לים אעקוב בענין אחר העופות השונים והרגליהן. היום למשל ראיתי שחפים שממש צללו בחיפוש אחר דגים, אני חושב שהשחפים כן נושאים אויר בנוצותיהם כיוון שהצלילה נעשית בתנופה מגובה מטר לערך.

  2. אורן, מה לגבי פינגווינים? הם צוללים ושוחים מתחת לפני המים בלי להיאחז בקרקעית ולכאורה ללא מאבק בכוחות הציפה, ובאזור שלהם כמובן קר וצריך לשמור על בידוד (אולי השומן שלהם מספיק בשביל זה?)
    מעניין לדעת מה המנגנון שיש להם נגד ציפה.
    תודה וחג שמח.

  3. שלום ותודה על המאמר הטוב

    רק הערה, עוףף צולל צריך גם לפצות בדרך כל שהוא על הרפרקציה של המים, שבירת האור שמקשה על איכון הדג. מה גם ששטורף והנטרף נמצאים בתנועה. פיתרון אחד הוא ראייה ישר מלמעלה המקטינה את הזיוף שיוצרת שבירת האור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *