איך הגעתי לרבע מליון צפיות מסרטון על פיזיקה

איך הגעתי לרבע מליון צפיות מסרטון על פיזיקה

 פוסט אורח של אסף בר יוסף, מורה לפיזיקה בחמד"ע ומרצה בנושאי מדע.

לפני מספר חודשים, גלשתי במקרה לאתר TED-Ed אשר הוזכר לטובה בבלוג זה  והוקסמתי מיד מהרעיון של חיבור בין מורים ואנימטורים ליצירת חווית לימוד ייחודית. התרשמתי מהאיכות הגבוהה של האנימציה, ובעיקר מהאופן הדידקטי בו מועברים התכנים. בנוסף, האנימציות מלוות בשאלות העמקה נוספת ודיון אשר כל מורה יכול להתאים לרמת כיתתו ובכך ליצור שיעור עשיר ושלם לתלמידיו.

לאחר שנוכחתי בהצלחת השימוש בסרטונים מהאתר בשיעורי הפיזיקה שלי  (למשל סרטון מעולה אודות החוק השני והשלישי של ניוטון) החלטתי לנסות ולהעלות שיעור משל עצמי.

שלחתי לאתר תקציר של קטע משיעור שאנו מלמדים בכיתה ט' בלימודי הפיזיקה בחמד"ע, העוסק ביישום של מרכז הכובד בקפיצה לגובה.   בחרתי בשיעור זה, מכיוון שהעיקרון הפיזיקלי הנלמד בו אינו פשוט לתיאור מילולי והוראתו דורשת מספר רב של עזרים . תוכלו להיווכח בכך בפוסט הפיזיקה קופצת לגובה.

asaf
אסף בר יוסף בהרצאה

לאחר שבוע קיבלתי תשובה מ TED-Ed שהם אוהבים את הרעיון, וביקשו ממני לשלוח טקסט של השיעור המלא. את הטקסט כתבתי באופן בו ניתן לקריין אותו, ובעיקר הקפדתי לצייר ליד כל פסקה או משפט את ההמחשה הקולעת ביותר בעיני עבור הטקסט. מרגע זה החל פינג-פונג ביני לבין אנשי TED-Ed אשר כלל תיקוני הגיה באנגלית ושינויים מדעיים קלים של העורכים המדעיים שלהם. התוצר הסופי של שלב זה, היה קטע קריינות מקצועי.

קטע קול זה הועבר לאנימטור של חברה חיצונית העובד בהתנדבות. אינטרס חברת האנימציה הנו, מלבד החזון החשוב, פרסום שם החברה בקרדיטים הסופיים של קטע האנימציה.

בשלב זה, ערוץ תקשורת ישיר נפתח ביני לבין האנימטור כאשר למעלה מ-20 גרסאות שונות בשלבים שונים נשלחו אלי והוחזרו עם הערות פדגוגיות שלי. במהלך העבודה גיליתי שאסתטיות לא תמיד הולכת יד ביד עם פדגוגיה, והיו לי ולאנימטור מספר חילוקי דעות אשר נפתרו לאחר הסברים ארוכים לכאן ולכאן. לאחר עבודה מאומצת הוגש ל TED-Ed  העותק הסופי ובפברואר 2014 עלה לאתר שיעור שלם שאליו הוספתי שאלות וקישורים רבים להעמקה.

לאחר כחודשיים נרשמו לסרטון כרבע מיליון צפיות, וכמובן שתלמידיי זכו להמחשה מדויקת ומותאמת של תכני השיעור.

אתם גם מוזמנים לצפות בשיעור המלא באתר TED-Ed  הכולל הרחבה, דיון ושאלות

בימים אלה אני ממתין לתשובה מ-TED-Ed לגבי שיעור נוסף ששלחתי, אך יש מבחנתי אתגר גדול יותר.
קטעי האנימציה ב TED-Ed פונים למאות אלפי אנשים ולכן הם ברמה של מדע פופולרי – אמנם מעשירים את הנלמד בשיעורי המדעים, אך לא נוגעים בליבתם. לאחרונה מתרקם שיתוף פעולה  בין המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל למורי מדעים בתיכון, על מנת ליצור תכני אנימציה ברמה גבוהה אשר יגעו באבני היסוד של לימודי המדעים בתיכון. תכני אנימציה אלו יוכלו לשמש את כלל תלמידי המדעים בישראל בלימודיהם השוטפים ויעזרו למורי המדעים לייצר חווית למידה זאת גם עבור תכנים הנלמדים לבגרות.

מורים ואנימטורים המעוניינים לקחת חלק בתהליך מרתק זה מוזמנים ליצור איתי קשר ולקבל הסברים נוספים.

 אסף בר יוסף מלמד פיזיקה בחמד"ע ומרצה עצמאי בנושאי מדע.
פרטים על ההרצאות של אסף בר יוסף בקישור זה

תגיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתיבת