העולם המיקרוסקופי לכל כיס

הוראה, טכנולוגיה תגובה אחת »

המצגת שיצרתי היא חידון מקרוסקופי. נסו לנחש מה רואים בכל שקופית. הפתרון מופיע בשקף האחרון.

וכאן סרטון עם עוד דוגמאות מדהימות לצילומים מיקרוסקופים:

מה שרבים לא יודעים הוא, שכיום העולם המיקרוסקופי הפך נגיש מאוד, לא רק דרך תמונות וסרטונים באינטרנט אלא ממש ברמה ביתית.
אמנם לא מדובר על הגדלה שמאפשרת לראות חיידקים או תאים, אבל גם בהגדלה של פי-60 יש שפע של פרטים מופלאים שאפשר לגלות.

וכך, בהשקעה של מאות שקלים בודדים,  ניתן לאבזר מעבדה  בציוד שיכול לפתוח בפני התלמידים עולמות שלמים של חקר מיקרוסקופי, ואין ספור שעות מרתקות של צפיה והתלהבות, כפי שאני מגלה כל פעם  בסדנאות שאני מעביר בנושא.

למשל, ניתן בהשקעה כספית אפסית  (אבל השקעה של זמן וידיים טובות) לייצר מיקרוסקופ לא רע בכלל מכל אייפון או אנדרואיד, כפי שמוסבר בסרטון:

ואפשר גם לרכוש ציוד מקרוסרופיה מצוין בזיל הזול דרך אתרים כמו DX.
מצורפים קישורים  לציוד שרכשתי בעצמי ובו אני משתמש כבר שנים.

מיקרוסקופ דיגיטלי שניתן לחבר למחשב ב-USB  מאוד אפקטיבי עבור מורה שרוצה להראות תופעות מיקרוסקופיות במקרן, או הורה שרוצה להעסיק ילד סקרן במשך שעות. היתרון הגדול הוא שאפשר לצלם תמונות וסרטונים, מה שחסר במיקרוסקופים רגילים. צפו בסרטון הדגמה 

microscope

מיני מיקרוסקופ מכשיר פיצפון עם הגדלה של פי- 60, מתאים לאין ספור סוגים של חקר בבית ובחוץ. ילדים יכולים לשחק עם זה שעות. המחיר – 13 ש"ח (!) . יש שם אפילו אור UV לזיהוי שטרות מזוייפים. שימוש משפחתי משעשע: צפיה בביצים של כינים בשערות של הילדים.

זה פשוט להיטמיני מיקרוסקופ שמתחבר לכל טלפון סלולארי  עם קליפס.  הייתרון הגדול הוא שאפשר לשמור ולשתף תממונות שמצלמים. סרטון הדגמה
אפשרות מעולה נוספת למיני מקרוסקופ לסלולארי – כאן

Capture

 

חפשו גם בקטגוריה כולה עם התאמה לאייפון ועוד.

גילוי נאות: הקישורים הם דרך תוכנית שותפים: אם אתם רוכשים מוצר, האתר משלם לי עמלה של 7% שעוזרת מעט בתחזוקת הבלוג.

אם מצאתם עוד קישורים מעניינים בתחום, אנא שתפו בתגובות 🙂

איזה סוללה כדאי לקנות? / יהונתן רון

הוראה, פיזיקה 6 תגובות »

שמח לארח את הפוסט של יהונתן רון,  מורה לפיסיקה בנופי גולן, שהנחה את תלמידיו במחקר מרתק ושימושי להפליא. 

חיי היום-יום שלנו מוקפים במוצרי חשמל ואלקטרוניקה, ומכאן שיש בחיינו שימוש נרחב מאוד בסוללות. לרוע מזלנו יש יותר מידי יצרני סוללות, לכן כשאנו ניגשים לחנות הקרובה במטרה לקנות סוללות חדשות אנו מתייצבים בפני הדילמה המוכרת – במי לבחור?
האם באמת יש הבדל בין הסוללות?
האם זו אותה גברת בשינוי אדרת? ומהי בעצם סוללה?

duracell_matrix

"צרכנים" הם רכיבים חשמליים שונים  הזקוקים לאנרגיה בכדי לפעול ולעבוד כתקנם (נורה / שעון / וכו'). תפקיד הסוללה במעגל החשמלי הוא לספק את האנרגיה הדרושה לצרכן. כיצד היא עושה זאת? בתוך הסוללה מתרחשת תגובה כימית כך שהסוללה היא למעשה מתקן הממיר אנרגיה כימית לאנרגיה חשמלית. האנרגיה החשמלית גורמת לזרם חשמלי (תנועה של מטענים בכיוון אחד) לזרום במעגל ובכך לספק את האנרגיה לצרכן.
כמות האנרגיה שהסוללה ממירה מאנרגיה כימית לחשמלית נקראת כא"מ (ראשי תיבות של "כוח אלקטרו-מניע"), והוא נמדד ביחידות של וולט. בסוללה אידיאלית, כל האנרגיה הכימית הופכת במלואה לאנרגיה חשמלית, ובמצב זה הסוללה מספקת למעגל אנרגיה השווה לכא"מ שלה, אבל סוללות אידיאליות קיימות רק בפנטזיות.
בכל סוללה מעשית, המרת האנרגיה מאנרגיה כימית לאנרגיה חשמלית דורשת "דמי משלוח" – חלק מהאנרגיה הכימית הופכת לחום עקב הזרם החשמלי שזורם דרך הסוללה, והיתר – הופך לאנרגיה חשמלית. חלק זה של האנרגיה שמומר לאנרגיה חשמלית נקרא מתח הדקים. מכיוון שבמערכת סגורה אנרגיה לא נעלמת ולא נוצרת יש מאין, נוכל לקבוע כי:

כא"מ = מתח הדקים + כמות האנרגיה שהפכה לחום

המשך »

איך מלמדים עם WOW?

אנשים מיוחדים, הוראה, מדע בקולנוע 2 תגובות »

ניצן אונאל ויהב מיכאל (מדע עברי) לוקחים את לימודי המדע לרמות שכמותן לא נראו בארץ, וככל הנראה גם בעולם.
בקליפ מסחרר שהעלו לאחרונה, המסכם את הפעילות העניפה שלהם בקדימה מדע, אפשר לראות את מגוון התחומים שבהם הם עוסקים, ואת אמצעי ההוראה המאוד לא שגרתיים שלהם: פיצוצים, רקטות, מצלמות מהירות, צילומים תרמיים, קשתות, רובוטים ועוד ועוד. יהב וניצן עובדים בעיקר במרכזי מחוננים או במסגרות לא פורמאליות, אבל השיטות שהם פיתחו בהחלט יכולות לשדרג את לימודי המדע בארץ, בייחוד עבוד מורים 'לא קונוונציונאליים'.

נקודת התורפה המרכזית במערכת החינוך היא שהיא איננה יוצרת עניין, סקרנות והתלהבות. כאשר אלו אינם קיימים, כמעט בלתי אפשרי לבנות הלאה ולהעמיק. אולם, כאשר ילד נחשף לעולם המלהיב של מדע וטכנולוגיה, ולאפשרויות האינסופיות שהתחום פותח בפניו (ובפניה!) יש לו מנוע צמיחה רגשי שיכול לקחת אותו רחוק מאוד.

מדע עברי, מצליחה בדיוק כאן – להדליק את הניצוץ ולהפוך אותו לאש גדולה, בדיוק בגילאים שבהם ילדינו מתחילים לגבש את תחומי ההתעיינות שלהם וצמאים למשהו 'אחר'

את ניצן ויהב אני מכיר שנים רבות,  והם עבורי מודל של השראה. אני שמח לארח את ניצן אונאל ב-'מדע ושאר רוח' לראיון קצר
המשך »

איך הגעתי לרבע מליון צפיות מסרטון על פיזיקה

הוראה, מדע כללי, פיזיקה אין תגובות »

 פוסט אורח של אסף בר יוסף, מורה לפיזיקה בחמד"ע ומרצה בנושאי מדע.

לפני מספר חודשים, גלשתי במקרה לאתר TED-Ed אשר הוזכר לטובה בבלוג זה  והוקסמתי מיד מהרעיון של חיבור בין מורים ואנימטורים ליצירת חווית לימוד ייחודית. התרשמתי מהאיכות הגבוהה של האנימציה, ובעיקר מהאופן הדידקטי בו מועברים התכנים. בנוסף, האנימציות מלוות בשאלות העמקה נוספת ודיון אשר כל מורה יכול להתאים לרמת כיתתו ובכך ליצור שיעור עשיר ושלם לתלמידיו.

לאחר שנוכחתי בהצלחת השימוש בסרטונים מהאתר בשיעורי הפיזיקה שלי  (למשל סרטון מעולה אודות החוק השני והשלישי של ניוטון) החלטתי לנסות ולהעלות שיעור משל עצמי.

המשך »