9 טיפים פסיכולוגים לאכילה בריאה יותר

המוח - לא מה שחשבת, מדע כללי תגובה אחת »

מעובד מתוך פוסט של ג’יימס קליר (James Clear). קוראי אנגלית ימצאו בבלוג של קליר חומר קריאה מרתק בנושאים של בריאות והתפתחות אישית.

לסביבה ותפיסתנו אותה יש יכולת להשפיע ולעצב את התנהגותנו. כאשר אנחנו הופכים את הסביבה שלנו ידידותית לצורכנו ורצוננו, קל לנו יותר ליצור ולשמר הרגלים טובים. כאשר דברים עומדים לנגד עיננו, אנחנו זוכרים לעשותם; כאשר הכלים בם אנו משתמשים מותאמים למשימותינו – קל יותר להצליח.
דבר זה נכון בעבודה, ביחסי אנוש, ובשמירת הרגלי בריאות ואכילה נכונים. יחסית בקלות ניתן לעצב את סביבתנו, כך שתעזור לנו לשמור על הרגלי אכילה ושתייה בריאים. הנה תשעה שינויים  פשוטים שתוכלו לבצע בסביבתכם אשר יעזרו לכם ליצור הרגלים חדשים טובים יותר.

1. השתמשו בצלחות קטנות יותר. על צלחת גדולה נשים מנה גדולה, כלומר, נאכל יותר. מחקרים מראים ששימוש בצלחות בקוטר 25 ס”מ, במקום 30 ס”מ, יביא לצמצום צריכת מזון של  22% בשנה! הניסיון לקחת מנות קטנות על צלחות גדולות לא יביא לתוצאות דומות. אנחנו אוכלים גם עם העיניים, וכאשר אנחנו שמים מנה קטנה על צלחת גדולה, הסיפוק שלנו מהאוכל קטן יותר. אותה המנה על צלחת קטנה יותר תיתן לנו תחושה שאכלנו “מלוא הצלחת”, ותשביע גם מבחינה נפשית. בדוגמה הידועה, העיגול השחור מימין נראה גדול יותר, למרות שהוא זהה בגודלו לשמאלי.

צלחות - אשליה אופטית

מנות קטנות יכולות לתת תחושת שובע על צלחת קטנה, או תחושת מחסור על צלחת גדולה

2. הקפידו על מים בהישג יד. במקום לקחת לגימה מקולה או קפה בעודכם עושים דברים אחרים, קנו בקבוק מים גדול והניחו אותו מולכם על השולחן. באופן זה, תזכרו לשתות לעתים קרובות יותר, וגם תעדיפו מים על פני שתייה מתוקה או עמוסה בקפאין. נסו בקבוקים שונים לתוצאה מיטבית. האם אתם מעדיפים בקבוק עם פקק או עם פיה, בקבוק של חצי או ליטר וחצי?

המשך »

לראות את עצמך מחוץ לתבנית

גבולות המדע, המוח - לא מה שחשבת, שאר רוח 6 תגובות »

1. הכנר הנעלם 

ג’ושוע בל הוא אחד מהכנרים הטובים בעולם, אם לא הטוב שבהם.

רבים מוכנים לשלם $300 כדי לראות אותו מנגן. האולמות ברחבי העולם מלאים במעריצים.

אבל מה היה קורה אם ג’ושוע בל היה מופיע ברכבת התחתית, האם מישהו היה שם לב?

המשך »

ואז היא מתפוצצת לקולאג’ אדיר

אנשים מיוחדים, המוח - לא מה שחשבת אין תגובות »

סימפוניית המדע (Symphony of Science) הוא ערוץ YouTube ההופך את הסבריהם של מדענים לקליפים מוזיקליים מעוררי השראה.

בנוסף לקליפ “העולם הקוואנטי” שתרגמתי לעברית,  הנה קליפ מתורגם נוסף, בשם ‘פואמה לכבוד המוח’ (Ode to the Brain), ובו מוצג (בשירה!) המוח בהיבטים שונים על ידי אנשי מדע כמו קארל סייגן, רמצ’דראן ועוד.

בפזמון החוזר מופיעה ד”ר ג’יל בולטי טיילור מתוך הרצאתה המרגשת  ב-TED. טיילור עברה בעצמה שבץ מוחי שהביא אותה לחוויה טרנצנדנטית, ועל כך כתבתי כאן. כותרת הפוסט לקוחה מתוך ההרצאה שלה, והיא מתארת כיצד מידע חושי הופך לתמונת העולם שאנו חווים בכל רגע. מדע שהוא שירה.

אינפורמציה, בתבניות של אנרגיה
זורמת בו-זמנית, דרך כל אברי החישה
ואז מתפוצצת לקולאג’ אדיר
של הרגע הנוכחי –
כיצד הוא מרגיש, כיצד הוא נשמע
ובכל רגע הווה אנו מושלמים
אנו שלמים, ואנו יפהפיים.
( ג’יל בולטי טיילור)


(לקבלת כתוביות יש ללחוץ על CC).

מהי הבנה?

אנשים מיוחדים, הוראה, המוח - לא מה שחשבת 21 תגובות »

“בכל עת בה אנו עוברים מן הנודע אל הלא נודע – אנו מקווים להבין, אך ייתכן שנצטרך במקביל ללמוד משמעות חדשה למילה ‘הבנה'” – וורנר הייזנברג

מהי הבנה? למה אנו מתכוונים באומרנו “הבנתי”?  המילה ‘הבנה’ קשורה לבינה אך גם מזכירה ‘בניה’ ו-‘הבנייה’. כאשר אנו מבינים, דבר מה ‘נבנה’ בהכרתנו, וכמו בבנייה פיזית, יש כאן תהליך; פיסות מידע שהיו נפרדות מתחברות ומקבלות מובן חדש, והרֶאִיָה החדשה שלהן היא תוצר ההבנה. למשל, קריאת השורות הללו, יכולה לגרום לך, הקורא,  להבין בדרך חדשה את המושג ‘הבנה’.

המקבילה באנגלית מאירה היבט נוסף. ‘To understand’ פירושו ‘לעמוד מתחת’. מה הכוונה? כאשר ברצוני להבין משהו חדש, עלי (באופן ציורי) לעמוד מתחתיו, ובכך לחבר אותו לדברים שאני כבר יודע. אם כן, להבין פירושו לא רק לִבנוֹת, אלא גם לחבר את מושא ההבנה לתשתית קודמת של דברים מובנים. זו הסיבה שכאשר מסבירים משהו לקבוצת אנשים, כל אחד ‘מבין’ באופן שונה ויש כאלו שלא ‘מבינים’ כלל.

כאשר מביט מדען בכוכבי השמיים, יש לו תחושה שהוא מבין את מה שהוא רואה, מכיוון שהוא מקשר את מראה עיניו לידיעותיו באסטרונומיה ובפיזיקה. מהלך הירח בשמים, למשל,  הינו ביטוי לתנועה היחסית בין גרמי השמיים בהתאם לחוקי התנועה והכבידה. לעומת זאת, כאשר כֹהֶן מצרי קדום התבונן באותם כוכבים, ה-‘הבנה’ שלו הייתה מבוססת  מן הסתם על סיפורי מיתולוגיה. במקרה זה, תנועת הירח היא ביטוי למהלך מלכותי של אחד האלים ברקיע, או משהו בסגנון זה. גם המדען וגם הכֹהן  ‘מבינים’, שניהם חווים את אותו סיפוק נפשי, אך כל אחד מגיע להבנה בדרך שונה. שניהם חווים אותה תחושת  “א-אה” שבבסיסה קורת רוח על כך  שתפיסת עולמם הפכה קוהרנטית ומובנית יותר. הסיפוק שבהבנה מבטא בטחון גדול יותר בקיום שלנו, ובכך שהעולם, בסופו של דבר, אינו אקראי ושרירותי כפי שאולי נדמה במבט שטחי.

המשך »