פיזיקה של סרטים מצוירים

פיזיקה של סרטים מצוירים

כיצד מתקדמת החשיבה המדעית? אנו מביטים בעולם הממשי, ומנסים למצוא הכללות שישליטו סדר בריבוי התופעות. בשלב הבא, ההכללות הופכות למקרים פרטיים של חוקים כלליים יותר, ואלו יוצרים תיאוריות: הפשטות-על של המציאות הנקלטת בחושים. כאשר מלמדים מדע, בדרך כלל לא עוברים את התהליך הזה, שיכול להיות מאוד סיזיפי, אלא מגישים ללומד בשלב מוקדם את ההכללות 'הנכונות' שאותן צריך ליישם במגוון סיטואציות.

אבל אולי ניתן, ולו רק כתרגיל, לגלות את הטעם של מציאת חוקים בעצמנו. לצורך כך נבחר עולם אלטרנטיבי, עולם נפלא ומוכר היטב היטב: עולם הסרטים המצוירים! מכיוון שיש המון סרטים מצויירים, נגביל את עצמינו רק לקלאסיים : Road Runner, Tom & Jerrry ועוד מבית היוצר של Looney Tunes. אך כיצד ננסח את החוקים השוררים בממלכה המצוירת? האנימטור ארט באביט  Art Babbitt מסכם את התורה כולה בקליפת אגוז:

דמות מצויירת תציית לחוקי הפיזיקה – אלא אם כן זה מצחיק יותר אחרת.

זה לא יהיה מובנה כמו חוקי הפיזיקה האמיתיים, אבל הרבה יותר מצחיק וכמובן שיהיו הרבה דרכים לעשות זאת. כבר כמה שנים מסתובבת ברשת גרסה של חוקים שמתוכה תירגמתי וערכתי את המוצלחים יותר לטעמי. הנה הם לפניכם:

החוקים הלא כתובים של הסרטים המצוירים

1. כבידה פסיכולוגית: "כל גוף מרחף באוויר יישאר במצבו עד להיותו מודע למצבו."


אין לך משקל, כל עוד לא שמת לב לכך.

2. עקרון ההתמדה:  "כל גוף יתמיד בתנועתו עד למפגש פתאומי עם אובייקט מוצק (עמוד טלפון, קיר וכו)'"

3. חוק ההתנגשות ההיקפית: "במעבר דרך חומר מוצק, גוף יטביע עקבות התואמות במדויק את היקפו."


ראש בקיר – הגרסה המצויירת להתנגשות חזיתית.

4. עקרון עדיפות הכוח הנפשי: "השפעת הכבידה מנוטרלת לחלוטין על ידי פחד או בהלה. למשל, רעש מבהיל או הקול האופייני של האויב יגרמו לדמות מצוירת לעוף כלפי מעלה, דבר שיסתיים לרוב בפגישה עם אובייקט מוצק (ראה חוק 2)"


הכוחות האלו שלך, ג'רי, זה משהו חדש?

5. העיקרון הקוונטי: "עם התגברות המהירות, גוף יכול להיות בו-זמנית בכמה מקומות. עקרון זה בא לידי ביטוי בעיקר במרדפים או התכתשויות (שבהן רואים עננה שממנה בוקעים מידי פעם  איברים שונים)."


ציפור ארורה, תעמדי כבר במקום אחד!

6.עקרון המעבר הסלקטיבי: "ישנם גופים שיכולים לעבור דרך עיגול שחור מצויר על קיר, הנראה כמו מנהרה, ויש  כאלו (שמשום מה) לא . במקרה האחרון יבוא לידי ביטוי חוק ההתנגשות ההיקפית (3)"

7. עקרון פעולה ותגובה: "לכל פעולה אלימה קיימת תגובה אלימה ממנה הפועלת על יוזם הפעולה הראשונית."


פעולה ותגובה: מה ניוטון היה אומר?

לסיום, קטע קצר שערכתי מתוך סרטי RoadRunner. אפשר לזהות שם את העקרונות הנ"ל, למצוא עקרונות חדשים, להשוות את חוקי הפיזיקה המצויירים עם החוקים האמיתיים (שמופיעים ככותרות בסרטון), או פשוט להנות.


Cartoon physicsThe best home videos are here

לינקים באותו עניין:
100 החוקים של סירטי אנימה
Cartoon Physics
את כל הפיזיקה שלי למדתי מחוברות קומיקס (מתוך מדע ושאר רוח)

תגיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתיבת