'מדע בקולנוע' ככלי הוראה בכיתה

'מדע בקולנוע' ככלי הוראה בכיתה

בגליון החדש של "קריאת ביניים" מופיע מאמר שכתבתי אודות מדע בקולנוע ככלי מעשי ומלהיב עבור מורים בכיתות מדע.

לקישור ישיר למאמר הקליקו כאן,  ולהורדת המאמר בפורמט PDF – כאן

בשנה החולפת הרציתי בנושא בכנס מורי מדע וטכנולוגיה במכון ויצמן, בכנס במכללת אחווה, בפני מורים מהמגזר הדרוזי,  אנשי מכון דוידסון,  וכמובן בפני מאות תלמידים ברחבי הארץ. התגובות מאוד נלהבות, אבל נראה שעדיין יש עוד דרך לעבור עד שהנושא יכנס באופן משמעותי לכיתות הלימוד. ייתכן שהעניין הטכני מרתיע – מורים רבים אינם יודעים כיצד לחתוך קטעים מסרטים או לדלג למקום המתאים ב-DVD. כמו כן, שימוש במקרן ('ברקו') עדיין אינו נפוץ מספיק בבתי ספר. לדעתי, ניתן להתגבר על מכשולים אלו יחסית בקלות: במאמר צרפתי לינק לתוכנות חינמיות שעימן ניתן לעבוד, ורכישת מקרן היום היא עניין זול יחסית למחירים של פעם. אם כן, נחוצה רק מנה גדושה של מוטיבציה ואפשר לצאת לדרך!

'מדע בקולנוע' הוא פרוייקט שהחלוץ שלו בארץ הוא ניצן אונאל, מרצה ומדריך מחוננים, שהדביק אותי בהתלהבותו. אבל בעולם הרחב מדובר על כיוון שמזמן נכנס למיינסטרים בבתי ספר ובקולג'ים, שכן העושר הצבעוניות של עולם הקולנוע הם משאב שמורה מדעים פשוט אינו יכול לפספס!


לינקים

בבלוג זה פירסמתי דוגמאות לשימוש בסרטים בקונטקס של הוראת מדע: פיזיקה עם ספיידרמן , הביו-פיזיקה של קינג קונג, על אווטר ושאר רוח, ועוד היד נטויה. לינק מוצלח נוסף מתוך Popular Science ממחיש יפה את הפוטנציאל הרב הטמון בקולנוע להוראת פיזיקה.

תגיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתיבת