מחשבות על חינוך לשנה החדשה

מחשבות על חינוך לשנה החדשה

לקראת השנה החדשה, בחרתי להביא קטע מתוך כתביו של הרב קוק עם פרשנותו היפה של יובל פרוינד. הקטע המקורי (קובץ ז, רה) מופיע בתוך לקט מבואר ומשובח בשם "פסיכולוגיה של מעלה" שדרכו ניתן להיחשף להגותו המעמיקה והמקורית של הרב קוק, דוקא בנושאים שאינם נוגעים לדת ישירות. בקטע זה מצביע הראי"ה על  ההדדיות המבורכת הקיימת בחינוך – לא פחות משהילד לומד דרך המורה או ההורה, כך האחרון יכול ללמוד מן הילד. כן, גם הילד הוא מורה, אם רק נדע להקשיב לתלמודו.  שנה טובה ומבורכת לכל קוראי הבלוג.

וכך מבאר יובל פרוינד (עמ' 40):

הרב קוק מצביע על שתי תנועות שקיימות בעולם ומסיק מהן מסקנה מקורית לגבי ערך הילדות. מצד אחד, מה שמעניין את האנושות אלו חוכמות מבריקת ופיתוח מודעות עמוקה, הגדרות מחודדות והבנה מורכבת. ומצד שני, ברור לכל, שהילדים הם העיקר ושההשקעה צריכה להיות בחינוך בהם. אלו שתי מגמות הפוכות שכן החקירות וההגדרות המסובכות לא נוגעות לילדים. חינוך הילד לא תלוי בתורת הקוואנטים או בהגדרה פסיכולוגית מסובכת. את הילדים מעניין דברים הרבה יותר פשוטים. בתמימותם הם דורשים דברים אחרים כמו חום, שעשוע, משחק ודמיון. אפשר לומר שהסיבה להשקעה בילדים היא בשביל שהם יהיו הדור הבא של המדענים והחוקרים אך הרב קוק לא מבין כך וגם תחושת הלב הפשוטה לא אומרת כך.

ההשקעה בילדים והמשיכה לכיוון עולמם הפשוט והתמים היא מכיוון שזהו יסוד האושר האנושי. האושר לא מגיע ממאגרי ידע מתוחכם, האושר מגיע מן השמחה המתפרצת והדמיון היצירתי, מהאהבה התמימה והחיוניות הרגשית.

הנטייה של המבוגרים כלפי הילדים היא לא מעמסה או הכשרה כדי להכינם לבגרות. החיבור הזה אל עולם הילדים הוא חוליית הקישור אל האושר. היא ההליכה שלנו – המבוגרים הציניים והמפוקחים – לעבר עולמות התמימות והפשטות ששכחנו ושכל כך חסרים לנו.

המגע עם הילדים מעורר בנו את ה'ילדותיות' שבנו. הדו-שיח עמם מסיר את הזוהמה של היאוש והערמומיות שנדבקה בנו דרך כל החשבונות הבוגרים ומחזיר אותנו אל הזרם הישר והתם של החיים. אפשר לומר שהילדים מחנכים אותנו לא פחות משאנו מחנכים אותם.

עוד בנושא זה בבלוג –
ילדים מסבירים מדע , מחווה לפורסט גאמפ, הביאו את המהפכה בחינוך, מהי הבנה?
וכן, ניתן להוריד את הפרק הראשון של 'פסיכולוגיה של מעלה' כאן.

תגיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתיבת

 • 6 מחשבות על “מחשבות על חינוך לשנה החדשה

  • הרצל - בשעה

   לילדות ולנערות יש את התום והרעננות אך חסר את הניסיון. בחלוף השנים הניסיון הולך וגדל אך לעתים קרובות, בד בבד, התום והרעננות נמוגים. בר מזל הוא מי שמצליח לשמר את התום והרעננות יחד עם חוכמת הניסיון.

  • עברי - בשעה

   נפלא. לעיתים אנו שוכחים שהדרך במסע החיים היא הדבר החשוב. לא עוד תואר או ציון בבחינה.

  • יורם אורעד התחבר לדברים מתוך התנסותו כמורה. שמחתי לקרוא.
   http://shluvim.macam.ac.il/pg/blog/yoramorad/read/53625/—

  • יניב - בשעה

   מנהלת בית הספר שבו אני עובד ציטטה לאחרונה את רבי נחמן מברסלב בכותבה: "העולם נברא כך שהחלקים הנחוצים לשלמותך נמצאים אצל האחר. היה אתה תלמידו והוא יהיה תלמידך."
   אמרה יפה זו זכתה לעיצוב גרפי ומסגרת נאה ומאז היא תלויה על כותל הכיתה.

  • גלית - בשעה

   זו אמרה יפה ואני מאמצת אותה בחום, אך השאלה הגדולה היא איך גורמים לתלמידים לעשות את הדרך שעשינו אנו, הדרך הנחוצה להבנת האמרה היפה הזו?

  • Well put, sir, well put. I'll ceatnirly make note of that.