סימפוניית המדע

סימפוניית המדע

סימפוניית המדע (Symphony of Science) הוא ערוץ YouTube ההופך את הסבריהם של מדענים לקליפים מוזיקליים מרהיבים. מאחורי הפרויקט עומד מוסיקאי ועורך וידאו מוכשר בשם ג'ון בוסוול (John Boswell). את הקסם של הפיכת דיבור לשירה (Songify) עושה תוכנה מקצועית בשם Melodyne אבל כדי להגיע לתוצאה מרגשת, מובן שצריך משהו מעבר לכלים טכניים.

אחד הקליפים החביבים עלי מתאר את עולם החלקיקים מתוך הפרספקטיבה של תורת הקוונטים. תורה מורכבת ועמוקה זו תוותר כנראה לעד מחוץ להבנתו של הציבור הרחב, אבל קיימים ניסיונות יפים לעשות לה פופולריזציה כמו למשל כאן.

משתתפים בקליפ לפי סדר הופעתם: השחקן מורגן פרימן, פיזיקאי החלקיקים פרנק קלוז , מיצ'יו קאקו ובריאן קוקס – שניהם מסבירים בחסד של עולם הפיזיקה, ריצארד פיינמן הממזרי וסטיפן הוקינג בקולו המסונתז. נבחרת מכובדת זו 'נאלצת' לשיר את הטקסטים הפיזיקליים, והדבר נעשה בחן רב, שלעתים נדמה שזה המקור עצמו.

סימפוניית המדע עדיין אינה מתורגמת לעברית, אבל בעזרתו האדיבה של ג'ון בוסוול העלתי תרגום ראשון. מקווה שמתרגמים נוספים יעזרו לפתוח את הסדרה הזו לקהל הישראלי בכלל ולתלמידי המדע שלנו בפרט. העולם הקוואנטי מעולם לא היה כה פופולארי – בבקשה!

(לקבלת התרגום יש ללחוץ על CC בתחתית החלון)

תוספת: בינתיים העליתי גם את 'פואמה לכבוד המוח'


תגיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתיבת