12 עובדות מרתקות בכימיה

12 עובדות מרתקות בכימיה

(1) ניחוח ברקים כאשר מבזיק ברק, האנרגיה הנוצרת מפרקת את מולקולות החמצן (O2) לרדיקלים אשר יוצרים מולקולות אוזון (O3). מכאן בא הריח האופייני לאחר סופות ברקים.

(2) סוף המסיבה הליום הוא היסוד הנפוץ ביותר ביקום אחרי מימן, אך למרות זאת, השימוש העממי בהליום למילוי בלונים מוביל לחוסר גלובלי ביסוד מתכלה זה. על פי הערכות כבר בשנת 2020 לא תהיה אפשרות להשתמש בהליום למילוי בלונים.  בשביל מה בכלל צריך הליום, אתם שואלים? ובכן, הנה כמה שימושים: דימות רפואי, מנועי רקטות, ציוד עקיבה וקירור מאיצי חלקיקים בהליום נוזלי. אילו היינו משלמים עבור המחיר האמיתי של הפקת הליום, בלון אחד היה עולה $400

(3) למה נרקבה הבננה? תפוחים ואגסים משחררים גז בשם אתילן כאשר הם מבשילים, וגז זה מזרז את הבשלתם של פירות אחרים. קחו את זה בחשבון כאשר אתם שמים בשקית תפוחים ואגסים עם פירות אחרים.

(4) איזה קיפוח! למה האות J לא מופיעה במערכה המחזורית?

(5) עצור, מלח לפניך כריות אוויר מכילות מלח רעיל מאוד בשם אזיד הנתרן שהוא תרכובת של נתרן וחנקן. בעת התנגשות, סיגנל ממערכת הבלימה יוצר זרם חשמלי חזק שמעלה דרמטית את הטמפרטורה, וגורם לתגובת פירוק מהירה של המלח. תוצר של התגובה הוא הגז המוכר חנקן (N2) המנפח את הכרית.

(6) 'אנטי הליום' הגז SF6 כבד פי חמש מהאוויר. זהו הגז הצפוף ביותר ועם זאת הוא אינו פעיל (אינרטי), כלומר לא מגיב עם חומרים אחרים ולכן גם אינו מסוכן. כן, ואפשר לעשות איתו ניסויים מגניבים כמו בתוכנית של ג'יי לנו.

(

7) ניסוי מפתיע אם תשפכו מעט מלח לכוס מים, פני המים ירדו!

(8) פו הדוב, זה בשבילך בשל תכולת הסוכר הגדולה שלו, דבש אף פעם לא מתקלקל. למה? כל מולקולת מים בתוך הדבש נקשרת מיד למולקולה של סוכר, וכך לחיידקים האומללים אין מינימום לחות כדי לגדול. יש בדבש עוד קשת של חומרים אנטיבקטריאלים מה שהופך אותו לאנטיביוטיקה טבעית ומחטא. אין פלא שהחונטים הקדומים השתמשו בו כדי לשמר את הגוויות. גם אחרי 3,000 שנה אפשר לאכול דבש ממומיות!

(9) כיפאק לאדיסון טונגסטן היא מתכת בעלת נקודת התכה גבוהה ביותר: 3,410 מעלות צלזיוס (לעומת 1,500 מעלות של ברזל). אם נוסיף לכך את העובדה שטונגסטן מתלהטת מאוד כאשר היא מתחממת, מצאנו (כלומר, אדיסון מצא) חומר מושלם לנורת הלהט.

(10) עוד על האוזון הידעתם שהאוזון הוא האשם המרכזי בבליית הצמיגים?

הוא עושה זאת ע"י כך שהוא תוקף ומפרק את מולקולת הגומי (או כל אלסטומר) באופן הבא:

(11) איזה תותח! כדור תותח צף באמבט כספית!

(12) אמא'לה! 5 ק"ג של הרעל קלוסטרידיום בוטילינום, אם יפוזרו באופן אחיד על פני כדור הארץ, יסיימו את הסיפור הנקרא המין האנושי.

הרשימה מבוססת על שאלה מתוך האתר המצוין Quora.
עוד רשימות מעניינות בכימיה מתוך מדע ושאר רוח: כאן

תגיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתיבת

  • מחשבות על “12 עובדות מרתקות בכימיה